Новини
Доц. д-р Карамфилов с безценен съвет към хипертониците
Доц. д-р Кирил Карамфилов е завеждащ на Отделение по инвазивна кардиология в Университетска болница „Александровска” в София. Специалист е по кардиология и инвазивна кардиология. Завършва Медицински университет – София през 2002 г. с пълно отличие и е удостоен със „Златен Хипократ”. Придобива специалност по вътрешни болести, кардиология и инвазивна кардиология в периода 2003-2013 г. В момента работи в Клиниката по кардиология на „Александровска болница”. Преди това трупа опит в УМБАЛ „Св. Екатерина” и „Токуда”.
Д-р Карамфилов има над 50 публикации. Изнася лекции на повече от 20 научни форума. Печели награда за най-добър постер на 13-я Национален конгрес по кардиология. Член е на Управителния съвет на Дружеството на кардиолозите в България. Национален координатор е на програмата „Стент за живот”.
undefined
– Доц. Карамфилов, какви промени протичат в организма под влияние на жегите и как по-специално се отразяват на сърдечносъдовата система?
– Както всички живи същества, така и човекът се намира в хармония със заобикалящата го среда. И няма как да не отчитаме влиянието й върху различни параметри при човека. Такива параметри са не само температурата, но и влажността на въздуха, вариантите в температурата, атмосферното налягане.
Високата температура, съчетана с висока влажност, води до делатация – разширяване на съдовете в сърдечносъдовата система. И логичният изход от тези промени, които се отразяват на хемодинамиката и циркулацията на кръвта, е спадане на кръвното налягане. Това вече отключва цял набор от реакции, които целят да компенсират въпросното понижаване.
От централната нервна система пристига сигнал до сърцето да се съкращава по-ускорено и по този начин да се поддържа минутният сърдечен обем, т.е., количеството кръв, което сърцето изпомпва за една минута. Това определено е в състояние да се компенсира от здравия организъм, който няма някакви съществени проблеми във функционирането на сърдечносъдовата система. Но хрониците, пациентите с високо кръвно налягане, с аритмии – хронични или пристъпно настъпващи и със сърдечна недостатъчност много изразено усещат тези промени.
Натоварва се допълнително сърцето, което и без това не е в най-добрата си кондиция. Ето защо, пациентите с високо кръвно налягане, които са адаптирани към по-високи стойности, имат оплаквания от главозамайване, причерняване, пропадане. Това са симптоми на ниското кръвно налягане.
Пациентите с аритмии също се влошават – имат продължително, неритмично съкращаване на сърцето и могат да изпаднат в трайна аритмия. А при пациентите със сърдечна недостатъчност се задълбочава задухът и самите те усещат, че не се чувстват много добре, когато излизат навън.
Всички тези промени са с уговорката за индиректното влияние на температурата. Т.е., от обкръжаващата среда, от топлия въздух. Има и
директно влияние върху сърдечносъдовата система,
когато слънчевата светлина попада пряко върху организма, особено върху главата. Тогава имаме различни варианти на топлинен удар или шок, който първо се поема от централната нервна система, а след това компенсацията идва от сърдечносъдовата система. Така че, независимо дали става дума за директно или индиректно влияние на високата температура върху човешкия организъм, тя действа негативно.
– Как да избегнем това негативно действие?
– Всички пациенти с хронични заболявания следва да спазват няколко важни правила. На първо място, като най-важно – да се попълни количеството течности, което се губи от високата температура. Когато се разширяват съдовете, това води до определени компенсаторни реакции, свързани със загуба на количество течности.
За съжаление, заедно с течностите се губят и електролити. Това са калий, натрий и хлор. Тези микроелементи са изключително важни за правилното съкращаване и функциониране на сърцето. Затова съветвам пациентите да приемат плодови сокове и плодове, като например, кайсии, цитруси и банани, освен вода.
Те са богати на микроелементи и може да спомогнат за попълване на електролитите. Така, заедно с компенсирания обем течности, да се възстанови естественият състав и обем на кръвта.
Вторият, също толкова важен съвет, е да се избягват най-топлите часове от денонощието. Преди се считаше, че това е отрязъкът между 14 и 16 часа, но по-интензивните проучвания показват всъщност, че излагането на слънце от 11 до 17 часа се отразява неблагоприятно на хората.
Третият съвет, който може да дадем, е да се използват леки храни, които да не натоварват организма – повече зеленчуци, айран… Знаете, че храната минава през храносмилателната система, но след това, преминавайки и през черния дроб, попада в циркулацията, т.е., сърдечносъдовото функциониране е затруднено.
Друг съвет, който може да дадем, е хората да излизат навън с шапка, за да се елиминира
директното слънчево действие върху главата
И във всички случаи, не трябва да се ограничава физическата активност. Загубата на течности води до сгъстяване на кръвта, а това, комбинирано с ограничена физическа активност, особено при по-възрастни хора, може да доведе до повишаване на риска от формиране на тромби – най-често в долните крайници, които да засегнат различни критични съдове.
– Хората с хипертония, които приемат лекарства, се чувстват зле и спират лечението си. Но, въпреки това кръвното им е много ниско. Какъв е съветът ви към такива пациенти?
– Пациентите с хипертония са едни от най-тежко засегнатите от факторите на заобикалящата ни среда. По-принцип, хипертониците в тези моменти, когато се губят течности и когато се разширяват съдовете, по тези два механизма, имат спад на кръвното налягане. По тази причина и се чувстват зле. Затова, обичайният съвет е да се коригира дозировката на хипертензивното лечение или то дори да се спре. Това, разбира се, е строго индивидуално за всеки пациент.
Съветвам хората преди най-горещите месеци да направят консултация с наблюдаващия ги кардиолог, за да се прецени кои лекарства с колко да бъдат намалени. Съветвам също и да изискват някакъв период, в който да си направят контрола – може и по телефона или с лична визита при лекар, за да се види дали тази препоръчана промяна в лечението се отразява добре на пациента.
Добър такъв период е на 15 дни. Така че, при пациенти с хипертония, казано по-кратко, препоръчвам коригиране в посока понижаване на антихипертензивните лекарства. За съжаление, през последните няколко години моят опит показва, че не всички хипертоници реагират с този тип промени, а някои дори увеличават стойностите на кръвното си налягане в летните месеци. Това се дължи на големите вариации в отговора спрямо факторите на заобикалящата среда.
Но
около 5-10% от хората,
по мое наблюдение, реагират с покачване на кръвното налягане. И един пациент с хипертония може да толерира, да не обръща внимание на повишените с 10-20 мл/живак над обичайните, но в никакъв случай не трябва да се поддава на общия съвет да понижава дозата на лекарствата си, защото това би довело до хипертонични кризи.
Именно поради тази причина препоръчвам в края на май – до средата на юни да се направи такава контрола и съответно да се коригира лечението, така че то да бъде адаптирано спрямо нуждите на организма.
– Ако такива хора са приели таблетката си за деня за понижаване на кръвното налягане, но то си остане високо, какво трябва да направят?
– В зависимост от стойностите на кръвното налягане, може да има различни ситуации. Ако имаме покачване с 10-20 мм живак над обичайното, това дори не налага някакво коригиране. Ако са по- изразени – над 30-40, т.е. при обичайни стойности 130, пациентът регистрира над 150-160, тогава може да се приеме малка, непълна – т.е., половинка доза от лекарството за кръвно. Като трябва да проследява след тази корекция как вървят стойностите на кръвното налягане.
В случай, че нямаме задоволителен резултат, т.е., при взета половин доза от лекарствата, то продължава да е високо, тогава моят съвет е да се свърже с медицински специалист, за да се види дали това не е израз на някакъв по-дълбок проблем. Като се изключи някакъв подлежащ проблем, тогава вече или може да се коригира терапията – т.е., да се увеличи дозата или да се включи друг медикамент, с по-слабо действие, така че вариантите в кръвното налягане да отговарят на нуждите на организма.
Разбира се, тук искам да подчертая, че не препоръчвам пациентите да прибягват до самолечение. Но все пак, част от мисията на всеки лекар е да може да ограмотява и обучава своите пациенти.
Милена ВАСИЛЕВА/БЛИЦ
Новини
Времето полудя! Сняг се сипе на парцали на това място у нас СНИМКА
Силен сняг вали в момента на връх Мусала в Рила. Това съобщиха от Meteo Bulgaria.
Температурата на първенеца на Балканите е 0 градуса и това е причината за обилния снеговалеж.
„Тази година на Мусала Август е по снежен от Юли“, коментира планинарят Росен Димитров.
Това не е първият снеговалеж у нас след края на зима 2022/2023
Новини
Богородица се яви в Черепишкия манастир
Игуменът я вижда върху дърво за огрев
Невиждано чудо се случи в Черепишкия манастир „Успение Богородично“ в навечерието
на Великден!
Образите на Богородица и Младенеца се явиха върху цепеница, която била приготвена
за горене. Игуменът на обителта отец Йоаникий успял да види нарязаното и нацепено
за огрев дърво буквално секунди преди да го хвърли в камината.
Уникалната история разкри пред „България Днес“ занаятчията Мирослав Илиев от
съседното село Зверино, който помага с труда си в манастира край река Искър, родил
незабравимия образ на баба Илийца в творбата „Една българка“ на Иван Вазов.
„През миналата 2018 г. са докарани дърва за огрев в манастира като дарение от
Цветан Язовеца от село Ребърково. След нарязването им от игумена Йоаникий заедно
със Здравко от с. Зверино и послушника Габриел дървата са нацепени и грижливо
подредени.
Докато са цепени и подреждани, никой не е обърнал внимание или забелязал
образа на Божията майка“, споделя пред вестника занаятчията Мирослав Илиев, който
при всеки удобен момент е в светата обител като ценен помощник на игумена.
Дървата едно по едно започват да се ползват за отопление на Божия храм в зимните
студове. Докато идва редът на необичайната цепеница.
„През студения период на зимата игуменът на манастира решил с тези дарени дърва
да поддържа печката в столовата на манастира. Без да обръща внимание, взема една
цепеница, завърта я, за да може да влезе в печката, и тогава вижда образа на Света
Богородица“, споделя още Илиев.
Виждайки образа на Божията майка с Младенеца, игуменът отец Йоаникий ахва. „Истинско
чудо, което идва неслучайно“, споделя пред „България Днес“ Божият служител.
Истинско въодушевление и възторг от свещената находка изпълва душите както на
монаха, така и на Мирослав Илиев, който веднага се заема с реставрацията на дървото.
На място пристига и един от най-добрите краеведи и познавачи на историята, културата
и традициите на цялото Искърско дефиле Борис Кръстев, който също се поклонява
пред чудотворния лик и го заснема.
Ясно се вижда от фотографиите как дървото е рязано с моторна резачка. Сякаш по
Божий промисъл машината е минала от горната и долната страна на Богородица и Божия
син, без да ги засегне. Истинско чудо е, че при рязането мъжете не са забелязали
сакралните образи, но въпреки това не са наранили фатално издълбаните в ствола
на дървото по необясним начин ликове.
Засегнати са единствено части от ореола на Богородица и сина Божий от двете страни.
Така става ясно, че има още две части от дървото, които са останали неоткрити,
за да се запълни целият образ на невижданата икона дърво.
„След този случай игуменът на Черепишкия манастир започва да преглежда всяко
дърво, преди да го сложи в печката. Така след около 20 дни открива втора част
от иконата“, разказва още Мирослав Илиев.
След среща с Цветан Язовеца от Ребърково станало ясно, че дървото е от вида ясенолистен
явор. След като кората паднала, Миро забелязал, че образът започва да потъмнява.
Предполага се, че дървото е много старо.
Ясенолистният явор достига 25 метра височина и е широколистно дърво с произход
Северна Америка. Видът е разпространен в много широк географски диапазон извън
родината си – чак до Австралия.
В България освен като често срещано улично и парково
дърво той може да бъде открит и в диворастящо състояние почти навсякъде.
Дървата са нарязани от Цветан Язовеца от горска местност съвсем близо до друг
манастир наблизо – Тържишкият „Св. пророк Илия“, или по-известен като Струпешки.
„По този начин едно от дърветата, което е отрязано за огрев и върху което са
открити образите, е било съвсем наблизо до нашия манастир“, сподели пред вестника
кметът на с. Старо село Сашо Костов, в чието землище попада Струпешката света
обител.
И добавя: „Това е истинско чудо и знамение, и то точно преди Великден. За мен
това е благодат, промисъл и знак към хората да се обърнат към Бог и Божията майка“.
Убеден в Божия промисъл на невижданата досега находка е също и игуменът на Струпешкия
манастир отец Цветан.
„Затова е чудо, защото е необяснимо. Показва ни, че Бог съществува“, категоричен
бе пред „България Днес“ Божият служител малко след като е извършил маслосвет в
светата обител.
Цепениците от ясенолистния явор с чудотворните изображения се реставрират от
Мирослав Илиев. След като отрязаното дърво стане готово, се очаква Врачанският
митрополит Григорий да го освети и да бъде изложено за поклонение пред миряните
вероятно в музея на манастира или в църквата.
Чудо и в Струпешката обител
Истинско чудо се случва и в Струпешкия манастир, в близките околности на който
се намира дънерът на отрязаното за огрев дърво с ликовете на Богородица и сина
Божий.
„Преди около половин година в обителта дойде жена от село Кунино до Роман. Предишната
нощ сънувала мъж на кон в небесата, който й казал да дойде в Струпешкия манастир
и да й чета молитви за здраве. Разказвайки ми за съновидението, аз й отговорих
– това е нашият закрилник свети Илия“, споделя пред вестника отец Цветан.
Жената имала здравословни проблеми и други несгоди. След като свещеникът прочел
молитва за здраве, кунинчанката почувствала облекчение на болежките. „Поредното
чудо“, категоричен е Божият служител.
Новини
Лекарка лекува в 32 села, изражда на свещи и язди кон, за да спаси човешки живот
Д-p Cнeжaнa Бaĸъpoвa e изpaждaлa бeбe нa cвeщи и нa пoлянa, яздилa e ĸoн дo пaциeнт в ĸpитичнo cъcтoяниe. Πpичинaтa зa интepecнитe ycлoвия нa paбoтa e, чe тя e eдинcтвeният лeĸap зa 32 нaceлeни мecтa в Cмoлянcĸa oблacт.
Иcтopиятa ѝ e нaглeдeн пpимep зa липcaтa нa лeĸapи в Бългapия. B излязлa нacĸopo ĸлacaция cтpaнaтa ни ce нapeждa нa 31-вo oт oбщo 35 мecтa пo дocтъп дo здpaвнa гpижa в Eвpoпa.
Д-p Бaĸъpoвa paбoти ceдeм дни в ceдмицaтa, oт cyтpин дo вeчep. Чecтo ce oтзoвaвa и нa cпeшни пoвиĸвaния, дopи пpeз нoщтa, а дори ѝ се носи прякора – българската доктор Куин.
„Cблъcĸвaмe ce c вcяĸaĸви cитyaции – eжeднeвнo имa cпeшни, нeoтлoжни cъcтoяния. Hямa ĸaĸ дa cи избepeм пaциeнтитe. Tyĸ ĸaĸвoтo ce cлyчи ĸaтo бoлecт, ниe тpябвa дa oтгoвopим нa изиcĸвaниятa нa пaциeнтитe”, ĸoмeнтиpa тя.Eдин oт нaй-пpизнaтeлнитe ѝ пaциeнти e Cнeжaнa Дeлчeвa. Πpeди 17 гoдини в мaлĸитe чacoвe д-p Бaĸъpoвa изpaждa cинa ѝ y дoмa, зaщoтo пътят дo Cмoлян e тpyднoпpoxoдим.
Πaциeнтĸaтa paзĸaзвa, чe мъжът ѝ oтишъл дo ĸъщaтa нa д-p Бaĸъpoвa в 2 ч. пpeз нoщтa, a тя вeднaгa ce oтзoвaлa. Днec eĸcтpeмнaтa cитyaция звyчи ĸaтo шeгa. Hищo, чe тoгaвa дopи тoĸът yгacнaл.
„Aĸo ĸaжa, чe cъм билa cпoĸoйнa, щe излъжa”, ĸoмeнтиpa д-p Бaĸъpoвa пpeд bТV. Paзĸaзвa, чe ce нaлoжилo дa cлoжи oбиĸнoвeнa щипĸa нa пъпнaтa вpъв.
Πpeд ĸaбинeтa ѝ винaги имa пaциeнти, a oщe cтoтици я чaĸaт в cъceднитe ceлa. Πpoблeмитe възниĸвaт oщe пo пътя дo тяx, зaщoтo ca мнoгo тpyднo пpoxoдими, ocoбeнo пpи зимни ycлoвия.
Taĸa и paбoтaтa я пpинyждaвa зa пъpви път дa ce ĸaчи нa ĸoн. Πpи cпeшнo пoвиĸвaнe oт пaциeнт, тя тpъгвa c ĸoлaтa cи ĸъм eднo oт cмoлянcĸитe ceлa. B eдин мoмeнт oбaчe пътят cвъpшвa и я ocтaвя пpeд гopcĸa пътeĸa.
„Tpябвaшe дa xoдя или пoлoвин чac пeш дo ceлoтo, или – c ĸoн, ĸaĸтo мe бeшe пocpeщнaл cинa нa пaциeнтa. Hямax избop и зa пъpви път пpeз живoтa cи яздиx ĸoн. Taĸa cтигнax дo тeжĸo бoлния”, cпoдeля тя.
Чecтo в ceлaтa poдoпcĸaтa лeĸapĸa пpиeмa пaциeнти в импpoвизиpaни ĸaбинeти. Ocвeн в тяx oбaчe, тя e въpшилa paбoтaтa cи и нa дocтa пo-нecтaндapтни мecтa.
-
Новини4 години ago
Атанас Мангъров: Спрете убийствата със западните боклуци и Русия ще ви спаси!
-
Новини4 години ago
Дни преди да си отиде, пи студена бира и имаше болки в гърлото
-
Новини5 години ago
Момчето, предсказало появата на COVID-19, излезе с ново предупреждение
-
Новини4 години ago
Ето я Диана Любенова като Мис Видин – актрисата спечелила конкурса на „Балкантурист“ чрез любовник
-
Новини3 години ago
Баща на изнасилено момиче намери педофила и го уби
-
Новини5 години ago
Пет признака, че човек е имал коронавирус и го е прекарал
-
Новини4 години ago
Крисия Тодорова порасна, шашна с тяло по бански (Вижте детето-чудо на 16 – Фото)
-
Новини3 години ago
Румен Радев разпоредил? 5 години затвор и глоба до 50 000 лева за нарушение на мерките