Новини
Най-старата лоза на Балканския полуостров (500 години) дава плод в Баткунския манастир „Св. Св. Петър и Павел“

„Манастирът трябва да бъде лечебница за човешките души. Това е целта, която съм си поставил от първия ден, откакто съм тук. Като Христови войни ние работим за запазване и усилване на вярата.“
Това е веруюто, което изповядва младият игумен Яков на манастира „Св. Петър и Павел“ край пазарджишкото село Баткун. Всъщност той е първият игумен на манастира от 1977 година насам, когато старият Василий умира.
През октомври 2007 г. пловдивският митрополит Николай лично въвежда в лоното на Църквата Яков. Подстригва го за монах в Баткунския манастир и го назначава за игумен. За миналото си в цивилния живот йеромонах Яков, който е на 38 г., не иска да говори. Обяснява единствено, че е от София и преди да се замонаши, е бил цивилен богослов. Завършил е софийската семинария и Богословския факултет. Признава, че е имал бурно детство, далеч от Бога, а вярата го споходила доста по-късно. За свой духовен учител смята митрополит Николай. За всичко се допитвал до него и не предприема каквото и да е начинание без неговата благословия.
Когато пристига в обителта край Баткун, манастирът е запуснат. Старата управа, както се изразява игуменът, е обръщала повече внимание на стопанската дейност за сметка на духовната. Той обаче е решен да промени нещата и да върне славата на основания през 11 век манастир, който е обявен за паметник на културата и е под юрисдикцията на държавата.
Обителта е била възстановявана след два големи пожара във времето през 1657 и 1774 г., когато е изградена на сегашното си място и в сегашния си вид.
Още с пристигането пред манастира първото впечатление, което се налага, е, че портите му са широко отворени. Ако игуменът отсъства, гостите посреща около 50-годишна жена, която се представя за Василка. В разговор обяснява, че се грижи за кухнята и чистотата в манастира, но всъщност е фармацевт по професия. Пестеливо обяснява, че е от Дупница и е била собственик на верига от аптеки. Екскурзия до Божи гроб в Йерусалим я кара да преосмисли живота си. Жената зарязва солидния си бизнес и решава да се отдаде в служба на Бога. Пристига край Баткун няколко месеца след игумена Яков. Не крие, че иска да стане монахиня, но отказва да говори повече за себе си и предишния си живот.
Освен нея и йеромонах Яков в обителта живеят и работници, които се грижат за животните и стопанството, откъдето всъщност идват и приходите.
„Работата не е малко и изисква много усилия и грижи. Имаме крави, телета и други животни. Манастирът разполага и с около 1000 дка земя, която се обработва“, разказва игуменът. Той не крие, че сам сяда на трактора и редосеялката, когато започва селскостопанската кампания.
Това обаче не са единствените му грижи. Чрез спонсори е успял да намери средства и да ремонтира най-старата сграда в манастира. Благодарение на това в обителта вече има приемна и столова, кухнята работи. Предстои подмяна на керемидите на църквата. Игуменът признава, че спонсори не липсват. Показва дарение на масивен, скъп полилей за църквата. Проблематичен обаче ще бъде ремонтът и възстановяването на т. нар. ново крило на манастира, за което ще са нужни милиони, обяснява монахът. То е строено през 30-те години на миналия век от предшественика му игумен Василий. Като се възстанови, там може да се направи малък хотел, ателиета за иконопис, издателство, разсъждава игуменът.
В това крило специален апартамент е имал патриарх Кирил, който често пребивавал в манастира. Именно в Баткунския манастир през 1948 г. представители на новата комунистическа власт принуждават патриарх Кирил да даде съгласие православната ни църква да бъде подчинена на държавната и партийна власт с всички последствия от това. В тези мрачни дни игуменът Василий пък е принуден да подпише документи, че предоставя новата част на манастира на държавата за белодробна болница. Болницата съществува до началото на 90-те години, през които апартаментът на патриарха е бил превърнат в кабинет на управителя, разказва Яков.
По време на събитията през 48-а година е иззет и изгорен и вековният архив на манастира.
Поради това са малко и официалните исторически факти за Баткунския манастир, но те са впечатляващи. Знае се, че когато през 1774 г. започнало възстановяването на обителта на сегашното място, след последния голям пожар, при копаенето из основите излизат стотици човешки кости.
Без да са категорични, историци предполагат, че това са останките на избитите българи при превземането от турците на намиращата се в близост средновековна крепост Баткунион. Освен крепостта в близост се намира и историческата църква „Св. Димитър“, която според учени е строена по времето на Боянската и е обявена от ЮНЕСКО за световен исторически паметник. Факти, които говорят, че манастирът и районът около него са били важен стратегически и духовен център през Средновековието.
В Баткунския манастир своя стая е имал и иконописецът Станислав Доспевски. В обителта той е нарисувал повечето от своите картини и икони. Четири от тях подарил на манастира, които сега се пазят в митрополията в Пловдив.
Според данни на игумена Яков тук около 6 месеца е живял и Васил Левски по времето, когато е обикалял да основава революционните комитети.
Известно е също така, че в двора на манастира расте и най-старата лоза на Балканския полуостров. Преди около 60 години в обителта пристигат руски учени, които правят изследвания на лозата. Те излизат със заключението, че тя е на около 500 години и е най-старата на полуострова. Тя дава плод и сега, въпреки че според игумена има нужда от подсилване.
Не това обаче са основните неща, които радват монаха Яков. Откакто е дошъл в манастира, той отново е започнал да се пълни с хора. Първата голяма проява в обителта била на празника на манастира в деня на светците Петър и Павел. Правели прогнози, че ще дойдат около 200-300 поклонници, а се събрали няколко хиляди. За миналите наскоро Коледа и Нова година стотици миряни отново се събрали в обителта. През почивните дни вече било нормално хората да дойдат да се помолят и да запалят свещ в църквата. Най-много обаче игуменът се гордее със своите духовни ученици, които вече са над 70 от цялата страна. Сред тях преобладавали младите хора, които го търсят не само за духовни напътствия или изповед, а и за нормалните си житейски проблеми. Случвало се е да изповяда вярващи и до 3 часа през нощта, признава йеромонахът.
Източник: „24 часа“
Новини
Страхотна вест! Падна първи сняг в България! Трупа яко ВИДЕО

Сняг заваля над заслона „Тевно езеро“, намиращ се в Пирин планина, на източния бряг на Тевното езеро с 2512 метра надморска височина, съобщи сайтът „Метео Балканс“.
Двуетажната постройка, която се вижда от заснетото видео, е затрупана от сняг.
В заслона се предлагат топла храна и напитки, той е електрифициран чрез собствен генератор, взима питейната вода от извор над заслона и няма опасност за туристите.
Новини
Александра Фейгин спечели златния медал в международния турнир по фигурно пързаляне

Александра Фейгин спечели златния медал при жените в десетото издание на международния турнир по фигурно пързаляне Купа „Денкова-Стависки“, който се проведе в Зимния дворец в София.
Състезателката на клуб „Денкова-Стависки“ получи за волната си програма втора по сила оценка от 99.48 точки, от които 44.52 за технически елементи и 54.96 за компоненти на програмата. Фейгин обаче беше първа в кратката програма и с общ сбор от 157.76 точки триумфира в надпреварата.
Втора е Миа Каролин Риса Гомес (Норвегия) със 156.51 точки, а трета се нареди Елена Агостинели от Италия със 150.20 точки.
В състезанието участват още четири националки. Кристина Григорова е четвърта със 150.18 точки, въпреки че беше втора в кратката програма. Ивелина Байчева е на седмо място със 126.19 точки, Симона Георгиева е десета със 115.96, а Мария Ставрева е на 13-о място с 84.00 точки.
При девойките победителка е българката Киара Христова със 137.76 точки, следвана от представителките на Турция Фатма Яде Карликли със 119.42 и Анна Денис Йоздемир със 117.80 точки.
Криста Георгиева се нареди на пето място със 115.36 точки, а останалите българки са след десета позиция в подреждането.
При мъжете златото взе Бурак Демирбога от Турция с 220.23 точки.
Беат Шюмперли зае четвърто място със 167.63 точки, Филип Каймакчиев е пети със 167.05, Лари Луполоувър е на шеста позиция със 145.68 точки, а Александър Златков не излезе за волната програма.
При юношите първи е Михаел Мосхаев (Израел) със 114.99 точки, следван от българите Росен Пеев със 107.90 и Александър Качамаков с 93.11 точки.
В турнира участваха около 270 състезатели във всички възрасти от България, Турция, Италия, Сърбия, Казахстан, Израел, Украйна, Австрия, Хърватия, Гърция, Норвегия, Великобритания и други.
Новини
Лична драма: Юлиан Константинов е съсипан, разбра се защо жена му го напусна

Юлиан Константинов е сред българските известни личности, които като цяло се харесват на хората. Той стана особено популярен в ролята си на ко водещ в предаването „На кафе“ по Нова телевизия. Оказва се обаче, че колкото и харизматичен да е за зрителите, в личния му живот не всичко е розово. Стана ясно и защо жената на Юлиан Константинов е взела решение да се разведе с него.
Оперният певец Юлиан Константинов се намира в един от най-тежките периоди от живота си, защото дългогодишната му съпруга Юлия се разведе с него, пишат от show.blitz.bg. Причината е предвидима – изневяра. Според запознати със семейния живот на 56-годишния панелист в „На кафе“ става въпрос за знойна блондинка от Пловдив, която му взела акъла и за която жена му разбрала. Освен това тази изневяра съвсем не била първата.
Докато в началото за похожденията на Константинов знаели малцина от обкръжението му, благодарение на медиите, преди 6 години последното му любовно увлечение станало достояние на цяла България. Юлия не могла да преглътне публичния резил и подала молба за развод. Че вече е разведен мъж, братът на войлейболния ас Пламен Константинов потвърди в едно от изданията на „На кафе“.
„Юлиан беше съсипан. Какво ли не направи, за да му прости, но жена му беше много наранена“, споделят техни приятели. Двамата били заедно от 20 години, през половината от които били само гаджета. Предложението му за брак изобщо не било романтично. „Какви ли не работи измислят хората – вадят пръстени от някакви супи или рула, водят момичетата на върхове и падат на колене. Този драматизъм го има и в нашия жанр. Но приличам ли ви на характерен оперен певец? Точно затова не го направих така“, разказвал е Юлиан.
Решението за развод било изненада за най-близките им хора, тъй като Юлиан и Юлия смятали, че имат кармична връзка. Освен съвпаденията със собствените им имена се оказало, че и братята им са учили в един клас и носят едно и също име – Пламен. Даже и бабите на Юлия и Юлиан са с името Елена. Срещнали се случайно в столичен трамвай номер 9. „Познах го, без да го бях виждала преди“, споделяла е русокосата красавица за първата среща с бившия си мъж. Тогава тя била едва на 17 години, а страната ни преживявала тежка финансова криза. Двамата живеели на ръба, с много ограничен бюджет.
„Почти нямаше къде да се ходи – излизахме на сладкарница, купувахме си дъвки и „Туйкс“, който разделяхме на две, беше много актуален“, спомня си Юлия. Тя била запленена от певческия му талант, а световноизвестният бас току-що бил изкарал казармата. Колебаел се какво да кандидатства и първоначално планирал да е в специалност „Естрада” в Консерваторията.
Юлия пък завършила гимназия и започнала да учи „Финанси и кредит“ с профил „Банково дело“ в тогавашния ВИИ „Карл Маркс“. Дипломира се и 4 години работи в банка, като стига до шеф на „Кореспондентски отношения“. Точно тогава обаче е периодът на големите фалити и банката, в която работела, била закрита.
През 1992 г. Юлиан направил дебюта си на софийска сцена, а след това завалели предложенията за участия по цял свят. Двамата още не били официално женени, но Юлия го следвала навсякъде и заедно обиколили света – пътували до Аржентина, Австралия, Япония, Щатите, Германия, Франция, Италия и Испания. През 1998 г. Константинов паднал на крака пред входната врата на дома им, а Юлия получила пръстен с 9 диаманта, предаван от поколение на поколение в рода му.
Съпругата му се оказала петата жена в семейството, която носела на ръката си старинното бижу. Двамата сложили подпис в гражданското на 30 октомври. Сватбената церемония била на следващия ден във вече забранената за венчавки катедрала „Св. Александър Невски“, а веселбата – в ресторант „Максим”. Година по-късно се ражда по-големият им син Георги, кръстен на бащата на певеца. 7 години по-късно се ражда и по-малкият Никола. Нито един от двамата им сина обаче не е наследил певческия талант на татко си.
Заради Юлия, която е собственик на популярни сайтове за мода, култура и лайфстайл, преди десетина години той ограничил пътуванията до минимум, тъй като искал да е по-близо до семейството си. Константинов чувствително намалил броя на ангажиментите си, макар че му било мъчно за голямата сцена. Уви, това не спасило брака му, пише „Хотарена“. Според запознати, в момента Юлиан Константинов е в доста тежки отношения с вече бившата си жена. Ако се вярва на слуховете, съпругата му дори го обвинявала в домашно насилие и си изкарала ограничителна заповед срещу него. В момента дамата имала нов мъж до себе си.
-
Новини2 години ago
Атанас Мангъров: Спрете убийствата със западните боклуци и Русия ще ви спаси!
-
Новини2 години ago
Дни преди да си отиде, пи студена бира и имаше болки в гърлото
-
Новини3 години ago
Момчето, предсказало появата на COVID-19, излезе с ново предупреждение
-
Новини2 години ago
Ето я Диана Любенова като Мис Видин – актрисата спечелила конкурса на „Балкантурист“ чрез любовник
-
Новини1 година ago
Баща на изнасилено момиче намери педофила и го уби
-
Новини3 години ago
Пет признака, че човек е имал коронавирус и го е прекарал
-
Новини2 години ago
Крисия Тодорова порасна, шашна с тяло по бански (Вижте детето-чудо на 16 – Фото)
-
Новини1 година ago
Румен Радев разпоредил? 5 години затвор и глоба до 50 000 лева за нарушение на мерките