Новини
Само 2 марки шоколад на българския пазар наистина са шоколад
В българската търговска мрежа масово не се продава шоколад, отговарящ на критериите на ЕС, а млечен, отличаващ се с понижено съдържание на какао.
Продаваните у нас шоколади се състоят основно от захар, показват тестове на „Активни потребители“ на 27 марки шоколад, продавани на българския пазар, резултатите от които бяха публикувани вчера.
При нито една от изследваните марки шоколадът не е произведен по оригинална технология, от шоколадов ликьор.
(От проучването са изключени тъмните шоколади поради отсъствието на национални и европейски критерии за тяхното качество.)
– масово шоколадите съдържат твърде голямо количество добавена захар – 50% и повече, което създава здравен риск за потребителите;
– в повече от половината (17 от 27) от предлаганите продукти се влагат нетипични компоненти като палмова мазнина и технологичната добавка Е476;
– при повечето търговски марки информацията на етикетите е поднесена нечетливо за потребителите;
В България досега не е известно да са извършвани лабораторни тестове за качество и безопасност на шоколадите въпреки предупрежденията за наличие на такива. На национално и европейско ниво няма метод за проверка на основния критерий за качество на шоколада – съдържанието на обща какаова маса.
Само 2 от 27-те тествани марки отговарят на определението на ЕС за шоколад, в който трябва да има 35% и повече какаова маса. Останалите 25 съдържат между 25 и 35%, с което покриват изискванията за млечен шоколад. Всички 27 марки са сглобени от какаова пудра и какаово масло. Нито един не е направен по оригиналната рецепта с шоколадов ликьор.
Само при една марка е спомената държавата на произход на суровината.
При 17 от тестваните 27 марки е установено влагане на нетипични суровини (в таблицата по-долу те са маркирани в болд). При 7 от тях е добавяна растителна, основно палмова, мазнина. Други 7 съдържат технологичната добавка Е476 (полиглицерол полирицинолеат), а една Е 492 (сорбитан тристеарат). В 6 е добавяна лактоза, а при други 4 – лешникова паста, без това да е отбелязано в наименованието на шоколада на лицевата страна на етикета, което представлява риск за алергичните потребители.
При нито една марка не е описано количеството на добавяната растителна/палмова мазнина, която трябва да е до 5% (критерий на ЕС).
Анализът на етикетите показва изключително високо съдържание на въглехидрати, най-вече захар. При 22 от 27 марки захарта е 50% и повече, а при 4 достига 60%. Само при 5 шоколада захарта е под 50%. На практика продаваните на нашия пазар шоколади се състоят основно от захар. Само при един продукт общата какаова маса е повече от захарта.
В изходната суровина за шоколад по националните стандарти и тези на ЕС – шоколадовия ликьор, въглехидратите са около 50%, но само около 2% са захари. Останалите количества са преобладаващо полезни за хората растителни фибри. При обработката на шоколадовия ликьор растителните фибри попадат в какаовата маса/пудра. За съжаление, твърде малко от тях остават реално в готовия индустриален шоколад. Преглед на таблицата показва много малка разлика, често около 1%, между съдържанието на въглехидрати и захари. Това означава, че най-вероятно производителите слагат по-малко какаова пудра в шоколада от това, което декларират в етикетите. За съжаление няма референтен лабораторен метод който да измери точно истинското съдържание на какаова маса/пудра в шоколадите.
Всички марки шоколади са етикирани съгласно изискванията без груби нарушения. Добрите вести свършват дотук. На фона на професионалния дизайн на опаковките от лицевата страна на продуктите задната е претрупана с нечетлива информация. При по-голяма част от търговските марки задължителната информация за съставките и предупрежденията за наличие на алергени са отпечатани с много дребен и често нечетлив шрифт, а понякога на цветен фон замазваш буквите. Често дизайнерите тъпчат информация на 5 – 10 езика, с което редуцират още повече размера на буквите и объркват потребителите. Очевиден е стремежът да отбият някак си задължителните изисквания, без реално това да може да бъде разчетено от хора с нормално зрение, особено в условията на изкуственото осветление характерно за повечето магазини.
Съгласно законодателството на ЕС, за да се именува „шоколад“, продуктът трябва да съдържа минимум 35% обща какаова маса – сумата от какаовото масло и какаовата пудра. При млечните е позволено редуциране на това количество до 20%. От заглавията на тестваните търговски марки обаче често не може да се разбере какъв вид шоколад се каните да си купите – шоколад, млечен шоколад или друг вид.
Изходната суровина за шоколада са зърната на какаовото дърво. Суровите ядки се подлагат на ферментация от микроорганизми, след това се изсушават, почистват и изпичат. Следва смилане и забъркване до лепкава маса, наречена „шоколадов ликьор“. Оригиналният шоколад се прави именно от този хомогенат, към който се добавят по желание захар и/или мляко на прах. В съвременната индустрия шоколадовият ликьор е суровина, която чрез пресоване се разделя на какаово масло и какаова маса/пудра в съотношение приблизително 1:1. Какаовите маса/пудра и масло са борсови суровини, те удобно се съхраняват, транспортират и търгуват в цял свят.
Повечето производители смесват двете суровини в различни съотношения, за да получат добре познатия кафеникав шоколад. При белите шоколади отсъства какаовата маса/пудра, влага се само маслото и затова те са нискокачествен продукт. В млечните шоколади задължително се добавя мляко под формата на течност или по-често дехидрирано, както и млечна мазнина. Другите традиционни съставки са захарта, различните млечни производни, например суроватка, емулгатора соев лецитин и ванилия като ароматизант.
Видовете шоколад са много, като могат да бъдат групирани, съгласно използваните суровини и технология по следния начин:
– млечен шоколад – добавя се млечен кондензат или мляко/сметана на прах и млечни мазнини;
– тъмен шоколад – в САЩ се приема съдържание на обща какаова маса от 70% и не се ограничава добавянето на мляко или захар;
– “bitter” или „суров“ или „неподсладен“ – разновидности на шоколада със съдържание на обща какаова маса над 70%, в които не се влага захар. Най-близко до естествения произход е суровия шоколад, който се прави директно от шоколадовия ликьор, без други добавки и се смята за полезен за здравето на потребителите. Разпространени са основно в страните производители на какао;
Под термина „обща какаова маса“ (сухо вещество) се разбира сумарното съдържание на какаово масло и какаото (наричано още какаова маса/пудра) изразено в грама за 100 грама шоколад или проценти.
В ЕС регулацията е Директива 36/2000, която е прехвърлена в България посредством Наредба за изискванията към какаото и шоколадовите продукти от 2002 г. Действащите национални и в ЕС норми, както и някои класически критерии, характеризиращи качество на шоколада, са:
1. Направен от шоколадов ликьор.
2. Известни ли са държавата на произход и сорта на дърветата от които е добито какаото.
3. Има ли вложени технологични добавки различни от ванилия и лецитин.
4. Шоколадът трябва да има минимум 35% обща какаова маса.
5. Съдържанието на обща какаова маса в млечния шоколад трябва да е не по-малко от 25% или до 20% за някои видове.
6. Количеството на допълнително вложените растителни мазнини, включително палмовата, да е до 5%.
В законодателството на ЕС няма критерии за тъмен, суров или неподсладен шоколад и затова продуктите, брандирани в България с такива определения, не подлежат на регулация на качеството.
Съгласно системата на ЕС за опасни храни случаите на открити проблемни шоколадови изделия (плюс какао) от начало на века са около 620. Преобладаващите рискове са наличие на недекларирани алергени (основно различни ядки), присъствие на чужди тела, микотоксини, необявени хранителни или технологични съставки, съдържание на тежки метали и др.
В 10 от случаите до България са изпратени предупреждения за наличие в нашата търговска мрежа на неотговарящи на стандартите шоколади.
Последната подобна нотификация е от март 2019 г. Не е известно как контролният орган (Българската агенцията по безопасност на храните – БАБХ) е реагирала на уведомленията от ЕС. В България няма информация да са извършвани анализи и проучвания за качеството и безопасността на шоколадовите изделия.
Търговска марка | Производител | Теглов грама | Компонентен състав 1 | Хранителнаинформацияза 100 гр.2 | Сертификати3/ Забележка |
Млечен шоколад | Монделийз България ЕООД, София | 100 | Захар, какаово масло, какаова маса,обезмаслено мляко на прах, палмовомасло*, дехидрирана млечна мазнина,соев лецитин, слънчогледов лецитин,полиглицерол полирицинолеат (Е476)*,ароматизант | Въглехидрати – 61Захари – 60Белтъци – 5,4 | *Нетипични компоненти;Претенция за 25% какаово вещество |
Млеченшоколадс пълнеж отмлечен крем свкус нашампанско | Суислион ООД,Босна и Херцеговина | 80 | Шоколад 68%: захар, какаово масло, пълно-маслено мляко на прах (18%), какаова маса,соев лецитин, сорбитан тристеарат (Е492),полиглицерол полирицинолеат (Е476)*,ароматизантПълнеж 32%: захар, палмово масло,обезмаслено мляко на прах (15%),суроватка на прах, соев лецитин | Въгл. – 55Захари-53Белтъци-6 | *Нетипични компоненти;Претенция за 33% какаово вещество |
Своге, млечен шоколад | Монделийз България ЕООД, София | 90 | Захар, какаово масло, какаова маса, обезмаслено мляко на прах, суроватка на прах, палмова/ший мазнина, млечна мазнина, соев лецитин, слънчогледов лецитин, полиглицерол полирицинолеат (Е476)*, ароматизант | Въгл. – 60Захари – 59Белтъци – 5,6 | *Нетипични компоненти;Претенция за 25% какаова маса |
Alpine milk lait | Монделийз България ЕООД, София | 85 | Захар, какаово масло, обезмаслено мляко на прах, какаова маса, суроватка на прах, млечна мазнина, соев лецитин, лешникова паста, ароматизант | Въгл. – 59Захари – 58Белтъци – 6,3 | *Нетипични компоненти;Претенция за 30% какаова масаНечетлив етикет! |
Alpine milksnack format | Монделийз България ЕООД, София | 45 | Захар, какаово масло, обезмаслено мляко на прах, какаова маса, суроватка на прах, млечна мазнина, соев лецитин, полиглицерол полирицинолеат (Е476)*, лешникова паста, ароматизант | Въгл. – 59Захари – 59Белтъци – 6,2 | – Cocoa life*Нетипични компоненти;Претенция за 27% какаова маса |
Alpinellamilk chocolate | Terravita Sp. zo. o. Познан, Полша | 90 | Захар, какаово масло, пълномаслено мляко на прах, какаова маса, суроватка на прах, палмова мазнина*, соев лецитин, полиглицерол полирицинолеат (Е476)*, ароматизант | Въгл. – 61Захари – 60Белтъци – 5,8 | *Нетипични компоненти;Претенция за 25% какаова маса |
Beyond TimeBelgian chocolate | The Belgian chocolate group, NV, Белгия | 100 | Захар, какаово масло, пълномаслено мляко на прах, какаова маса, лактоза*, соев лецитин, ароматизант | Въгл. – 56,6Захари – 55,4Белтъци – 5,5 | *Нетипични компоненти;Претенция за 32,5% какаово вещество |
Choklad ljusMilk chocolate | Произведено за IKEA | 100 | Захар, какаово масло, пълно маслено мляко на прах, какаова маса, суроватка на прах, лактоза*, млечна мазнина, обезмаслено мляко на прах, соев лецитин, ароматизант | Въгл. – 61Захари – 60Белтъци – 5,8 | – UTZ*Нетипични компоненти;Претенция за 30% какаово веществоНа руски език е– 25%! |
Delices de Belgique | Delices de Belgique, Herentals, Белгия | 100 | Захар, какаово масло, пълномаслено мляко на прах, какаова маса, лактоза*, суроватка на прах, лецитин, ароматизант | Въгл. – 56,6Захари – 55,4Белтъци – 5,9 | *Нетипични компоненти;Претенция за 32,5% какаова маса |
Fine carreMilk chocolate | Произведеноза Lidl | 200 | Захар, какаово масло, суха сметана (16%), какаова маса, пълно маслено мляко на прах (5%), суроватка на прах, слънчогледов лецитин, ароматизант | Въгл. – 52,7Захари – 51,8Белтъци – 6,2 | – UTZ– FSCПретенция за 33% какаова маса |
Ion break | ИОН АД, Гърция | 85 | Захар, мляко на прах, какаово масло, какаова маса, суроватка на прах, лактоза*, соев лецитин, ароматизант- ванилия | Въгл. – 54,3Захари – 46,5Белтъци – 9,2 | *Нетипични компоненти;Претенция за 30% какаова маса |
J.D.Gross, Milk chocolate | Lidl Stiftung, Germany | 125 | Захар, какао масло, мляко на прах, какаова маса, млечна мазнина, соев лецитин, ароматизант | Въгл. – 50,4Захари – 49,4Белтъци – 7,3 | – Fairtrade– FSCПретенция за 32% какаова маса |
LeonaCream bar | Ил Трейдинг, София, Произход- Македония | 75 | Захар, палмова мазнина*, суроватка на прах, какаова маса (7%), соево брашно*, соев лецитин, полиглицерол полирицинолеат (Е476) | Въгл. – 59,5Захари – 55,8Белтъци – 3 | *Нетипични компоненти |
LindorLait milch | Инкофудс ООД, Казичене | 100 | Захар, растителни мазнини*, какаово масло, какаова маса, пълно маслено мляко на прах, лактоза*, обезмаслено мляко на прах, млечна мазнина, соев лецитин, ечемичен малцов екстракт*, ароматизант | Въгл. – 44Захари – 60Белтъци – 4,6 | – Cocoa*Нетипични компоненти;Претенция за 31% какаова маса |
Lindt | Линдт/Шпрунгли, Швейцария | 100 | Захар, какаово масло, пълномаслено мляко на прах, какаова маса, лактоза*, обезмаслено мляко на прах, млечна мазнина, соев лецитин, ечемичен малцов екстракт*, ароматизант | Въгл. – 57Захари – 56Белтъци – 6,5 | *Нетипични компоненти;Претенция за 31% какаова маса |
LZаериран млечен шоколад | Нестле България АД | 35 | Захар, какаово масло, обезмаслено мляко на прах, какаова маса, суроватка на прах, млечна мазнина, слънчогледов лецитин, ароматизант- ванилия | Въгл. – 54,7Захари – 53,7Белтъци – 8,6 | Претенция за 31% какаова маса |
Merci | August Storck KG, Berlin, Германия | 100 | Захар, какаово масло, пълномаслено мляко на прах (23,5), какаова маса, млечна мазнина, соев лецитин, ароматизант- ванилия | Въгл. – 50,6Захари – 49,8Белтъци – 7,1 | Претенция за 32% какаова маса |
MilkaAlpine milk | Монделийз България ЕООД, София | 100 | Захар, какао масло, мляко на прах, какаова маса, суроватка на прах, млечна мазн., соев лецитин, лешникова паста*, ароматизант | Въгл. – 59Захари – 58Белтъци – 6,3 | *Нетипични компоненти;Претенция за 30% какаова маса |
Pergalemilk chocolate | AB Vilniaus Pergale, Литва | 93 | Захар, какаово масло, пълномаслено мляко на прах, какаова маса, обезмаслено мляко на прах, соев лецитин, полиглицерол полирицинолеат (Е476)*, ароматизант | Въгл. – 58Захари – 56Белтъци – 8,8 | *Нетипични компоненти;Претенция за 27% какаова маса |
Ritter sportAlpine milk chocolate | Alfred Ritter GmbH, Germany | 100 | Захар, пълно маслено мляко на прах (20%), какаово масло, какаова маса, лешникова паста*, соев лецитин | Въгл. – 54Захари – 53Белтъци – 8,2 | *Нетипични компоненти;Претенция за 30% какаова маса |
Ritter sportFine milk chocolate | Alfred Ritter GmbH, Germany | 100 | Захар, какаово масло, пълно маслено мляко на прах (21%), какаова маса, соев лецитин | Въгл. – 48Захари – 47Белтъци – 7,3 | Претенция за 35% какаова маса |
Ritter sportCocoa selection | Alfred Ritter GmbH, Germany | 100 | Какаова маса, захар, какао масло, пълномаслено мляко на прах | Въгл. – 35Захари – 33Белтъци – 8,5 | Претенция за 55% какаова масаПроизход от Гана |
Roshen, Milk Bubblе | Рошен България ЕООД, София | 80 | Захар, какао, какао масло, мляко на прах, млечна мазн., палмово масло*, масла от ший и илипе*, соев лецитин, ароматизант | Въгл. – 55,5Захари – 54,2Белтъци – 7,0 | *Нетипични компоненти;Претенция за 26% какаова маса |
SchogettenAlpine milk chocolate | Ludwig Schokolade GmbH, Germany | 100 | Захар, какао масло, сметана на прах (13%), какао, мляко на прах (5,4%), сметана мазн., соев лецитин, ароматизант | Въгл. – 55Захари – 55Белтъци – 5,4 | Претенция за 30% какаова маса |
SchogettenAlpine milk chocolate wih hazelnuts | Ludwig Schokolade GmbH, Germany | 100 | Захар, какао масло, сметана на прах, лешници (10%), какао, мляко на прах, сметана мазн., соев лецитин, ароматизант | Въгл. – 50Захари – 50Белтъци – 6,4 | Претенция за 30% какаова маса |
Terravitamilk chocolate | Terravita Sp. zo. o. Позна, Полша | 100 | Захар, какаово масло, пълномаслено мляко на прах, какаова маса, суроватка на прах, соев лецитин, ароматизант- ванилия | Въгл. – 59Захари – 59Белтъци – 5,5 | Претенция за 30% какаова маса |
Wesotych SwiatTerravita | Terravita Sp. zo. o. Позна, Полша | 90 | Захар, какаово масло, какаова маса пълномаслено мляко на прах, обезмаслено мляко на прах, суроватка на прах, млечна мазнина, соев лецитин, ароматизант- ванилия | Въгл. – 58Захари – 57Белтъци – 4,3 | Претенция за 32% какаова маса |
Забележки:1 В колона 5 са маркирани (болд) нетипичните за конкретния вид шоколад компоненти – например лешниците са алерген, който е маркиран, ако не е отбелязан в заглавието на лицето на продукта;2 В жълт цвят са оцветени стойностите на захари, надхвърлящи 50%3 Графично или текстово представени на етикетите сертификати на продукта. |
Забележки:
1 В колона 5 са маркирани (болд) нетипичните за конкретния вид шоколад компоненти – например лешниците са алерген, който е маркиран, ако не е отбелязан в заглавието на лицето на продукта;
2 В жълт цвят са оцветени стойностите на захари, надхвърлящи 50%
3 Графично или текстово представени на етикетите сертификати на продукта.
Избирайте търговски марки с четливи етикети и обръщайте внимание на компонентите, вложени в продукта, особено ако имате алергии към ядки.
Подбирайте шоколад с по-високо съдържание на какаова маса. Здравните ползи се обуславят от какаото.
Базовите компоненти на шоколада са какаото, какаовото масло, захарта, соевия лецитин, ванилията и млякото на прах (за млечния). Всичко друго е излишно.
В индустриалните шоколади има твърде много захар вместо какао. Избирайте марките с по-малко захар. В класическите рецепти тя е около 35%, а в това, което се продава, обикновено влагат 50–60%.
Четете етикета и обръщайте внимание на разликата между съдържанието на въглехидрати и на захар. Колкото по-голяма е тя, толкова повече растителни фибри има в шоколада, а те са полезната съставка.
В проучването участват 27 марки шоколади.
Закупуване на проби за изпитване: началото на декември 2019 г.
Извършен е анализ на информацията предоставена от производителите и търговците на етикетите. Основните критерии за оценка са съобразно Директива 36/2000 на ЕС и националната Наредба за изискванията към какаото и шоколадовите продукти от 2002 г.
Новини
Времето полудя! Сняг се сипе на парцали на това място у нас СНИМКА
Силен сняг вали в момента на връх Мусала в Рила. Това съобщиха от Meteo Bulgaria.
Температурата на първенеца на Балканите е 0 градуса и това е причината за обилния снеговалеж.
„Тази година на Мусала Август е по снежен от Юли“, коментира планинарят Росен Димитров.
Това не е първият снеговалеж у нас след края на зима 2022/2023
Новини
Богородица се яви в Черепишкия манастир
Игуменът я вижда върху дърво за огрев
Невиждано чудо се случи в Черепишкия манастир „Успение Богородично“ в навечерието
на Великден!
Образите на Богородица и Младенеца се явиха върху цепеница, която била приготвена
за горене. Игуменът на обителта отец Йоаникий успял да види нарязаното и нацепено
за огрев дърво буквално секунди преди да го хвърли в камината.
Уникалната история разкри пред „България Днес“ занаятчията Мирослав Илиев от
съседното село Зверино, който помага с труда си в манастира край река Искър, родил
незабравимия образ на баба Илийца в творбата „Една българка“ на Иван Вазов.
„През миналата 2018 г. са докарани дърва за огрев в манастира като дарение от
Цветан Язовеца от село Ребърково. След нарязването им от игумена Йоаникий заедно
със Здравко от с. Зверино и послушника Габриел дървата са нацепени и грижливо
подредени.
Докато са цепени и подреждани, никой не е обърнал внимание или забелязал
образа на Божията майка“, споделя пред вестника занаятчията Мирослав Илиев, който
при всеки удобен момент е в светата обител като ценен помощник на игумена.
Дървата едно по едно започват да се ползват за отопление на Божия храм в зимните
студове. Докато идва редът на необичайната цепеница.
„През студения период на зимата игуменът на манастира решил с тези дарени дърва
да поддържа печката в столовата на манастира. Без да обръща внимание, взема една
цепеница, завърта я, за да може да влезе в печката, и тогава вижда образа на Света
Богородица“, споделя още Илиев.
Виждайки образа на Божията майка с Младенеца, игуменът отец Йоаникий ахва. „Истинско
чудо, което идва неслучайно“, споделя пред „България Днес“ Божият служител.
Истинско въодушевление и възторг от свещената находка изпълва душите както на
монаха, така и на Мирослав Илиев, който веднага се заема с реставрацията на дървото.
На място пристига и един от най-добрите краеведи и познавачи на историята, културата
и традициите на цялото Искърско дефиле Борис Кръстев, който също се поклонява
пред чудотворния лик и го заснема.
Ясно се вижда от фотографиите как дървото е рязано с моторна резачка. Сякаш по
Божий промисъл машината е минала от горната и долната страна на Богородица и Божия
син, без да ги засегне. Истинско чудо е, че при рязането мъжете не са забелязали
сакралните образи, но въпреки това не са наранили фатално издълбаните в ствола
на дървото по необясним начин ликове.
Засегнати са единствено части от ореола на Богородица и сина Божий от двете страни.
Така става ясно, че има още две части от дървото, които са останали неоткрити,
за да се запълни целият образ на невижданата икона дърво.
„След този случай игуменът на Черепишкия манастир започва да преглежда всяко
дърво, преди да го сложи в печката. Така след около 20 дни открива втора част
от иконата“, разказва още Мирослав Илиев.
След среща с Цветан Язовеца от Ребърково станало ясно, че дървото е от вида ясенолистен
явор. След като кората паднала, Миро забелязал, че образът започва да потъмнява.
Предполага се, че дървото е много старо.
Ясенолистният явор достига 25 метра височина и е широколистно дърво с произход
Северна Америка. Видът е разпространен в много широк географски диапазон извън
родината си – чак до Австралия.
В България освен като често срещано улично и парково
дърво той може да бъде открит и в диворастящо състояние почти навсякъде.
Дървата са нарязани от Цветан Язовеца от горска местност съвсем близо до друг
манастир наблизо – Тържишкият „Св. пророк Илия“, или по-известен като Струпешки.
„По този начин едно от дърветата, което е отрязано за огрев и върху което са
открити образите, е било съвсем наблизо до нашия манастир“, сподели пред вестника
кметът на с. Старо село Сашо Костов, в чието землище попада Струпешката света
обител.
И добавя: „Това е истинско чудо и знамение, и то точно преди Великден. За мен
това е благодат, промисъл и знак към хората да се обърнат към Бог и Божията майка“.
Убеден в Божия промисъл на невижданата досега находка е също и игуменът на Струпешкия
манастир отец Цветан.
„Затова е чудо, защото е необяснимо. Показва ни, че Бог съществува“, категоричен
бе пред „България Днес“ Божият служител малко след като е извършил маслосвет в
светата обител.
Цепениците от ясенолистния явор с чудотворните изображения се реставрират от
Мирослав Илиев. След като отрязаното дърво стане готово, се очаква Врачанският
митрополит Григорий да го освети и да бъде изложено за поклонение пред миряните
вероятно в музея на манастира или в църквата.
Чудо и в Струпешката обител
Истинско чудо се случва и в Струпешкия манастир, в близките околности на който
се намира дънерът на отрязаното за огрев дърво с ликовете на Богородица и сина
Божий.
„Преди около половин година в обителта дойде жена от село Кунино до Роман. Предишната
нощ сънувала мъж на кон в небесата, който й казал да дойде в Струпешкия манастир
и да й чета молитви за здраве. Разказвайки ми за съновидението, аз й отговорих
– това е нашият закрилник свети Илия“, споделя пред вестника отец Цветан.
Жената имала здравословни проблеми и други несгоди. След като свещеникът прочел
молитва за здраве, кунинчанката почувствала облекчение на болежките. „Поредното
чудо“, категоричен е Божият служител.
Новини
Лекарка лекува в 32 села, изражда на свещи и язди кон, за да спаси човешки живот
Д-p Cнeжaнa Бaĸъpoвa e изpaждaлa бeбe нa cвeщи и нa пoлянa, яздилa e ĸoн дo пaциeнт в ĸpитичнo cъcтoяниe. Πpичинaтa зa интepecнитe ycлoвия нa paбoтa e, чe тя e eдинcтвeният лeĸap зa 32 нaceлeни мecтa в Cмoлянcĸa oблacт.
Иcтopиятa ѝ e нaглeдeн пpимep зa липcaтa нa лeĸapи в Бългapия. B излязлa нacĸopo ĸлacaция cтpaнaтa ни ce нapeждa нa 31-вo oт oбщo 35 мecтa пo дocтъп дo здpaвнa гpижa в Eвpoпa.
Д-p Бaĸъpoвa paбoти ceдeм дни в ceдмицaтa, oт cyтpин дo вeчep. Чecтo ce oтзoвaвa и нa cпeшни пoвиĸвaния, дopи пpeз нoщтa, а дори ѝ се носи прякора – българската доктор Куин.
„Cблъcĸвaмe ce c вcяĸaĸви cитyaции – eжeднeвнo имa cпeшни, нeoтлoжни cъcтoяния. Hямa ĸaĸ дa cи избepeм пaциeнтитe. Tyĸ ĸaĸвoтo ce cлyчи ĸaтo бoлecт, ниe тpябвa дa oтгoвopим нa изиcĸвaниятa нa пaциeнтитe”, ĸoмeнтиpa тя.Eдин oт нaй-пpизнaтeлнитe ѝ пaциeнти e Cнeжaнa Дeлчeвa. Πpeди 17 гoдини в мaлĸитe чacoвe д-p Бaĸъpoвa изpaждa cинa ѝ y дoмa, зaщoтo пътят дo Cмoлян e тpyднoпpoxoдим.
Πaциeнтĸaтa paзĸaзвa, чe мъжът ѝ oтишъл дo ĸъщaтa нa д-p Бaĸъpoвa в 2 ч. пpeз нoщтa, a тя вeднaгa ce oтзoвaлa. Днec eĸcтpeмнaтa cитyaция звyчи ĸaтo шeгa. Hищo, чe тoгaвa дopи тoĸът yгacнaл.
„Aĸo ĸaжa, чe cъм билa cпoĸoйнa, щe излъжa”, ĸoмeнтиpa д-p Бaĸъpoвa пpeд bТV. Paзĸaзвa, чe ce нaлoжилo дa cлoжи oбиĸнoвeнa щипĸa нa пъпнaтa вpъв.
Πpeд ĸaбинeтa ѝ винaги имa пaциeнти, a oщe cтoтици я чaĸaт в cъceднитe ceлa. Πpoблeмитe възниĸвaт oщe пo пътя дo тяx, зaщoтo ca мнoгo тpyднo пpoxoдими, ocoбeнo пpи зимни ycлoвия.
Taĸa и paбoтaтa я пpинyждaвa зa пъpви път дa ce ĸaчи нa ĸoн. Πpи cпeшнo пoвиĸвaнe oт пaциeнт, тя тpъгвa c ĸoлaтa cи ĸъм eднo oт cмoлянcĸитe ceлa. B eдин мoмeнт oбaчe пътят cвъpшвa и я ocтaвя пpeд гopcĸa пътeĸa.
„Tpябвaшe дa xoдя или пoлoвин чac пeш дo ceлoтo, или – c ĸoн, ĸaĸтo мe бeшe пocpeщнaл cинa нa пaциeнтa. Hямax избop и зa пъpви път пpeз живoтa cи яздиx ĸoн. Taĸa cтигнax дo тeжĸo бoлния”, cпoдeля тя.
Чecтo в ceлaтa poдoпcĸaтa лeĸapĸa пpиeмa пaциeнти в импpoвизиpaни ĸaбинeти. Ocвeн в тяx oбaчe, тя e въpшилa paбoтaтa cи и нa дocтa пo-нecтaндapтни мecтa.
-
Новини4 години ago
Атанас Мангъров: Спрете убийствата със западните боклуци и Русия ще ви спаси!
-
Новини4 години ago
Дни преди да си отиде, пи студена бира и имаше болки в гърлото
-
Новини5 години ago
Момчето, предсказало появата на COVID-19, излезе с ново предупреждение
-
Новини4 години ago
Ето я Диана Любенова като Мис Видин – актрисата спечелила конкурса на „Балкантурист“ чрез любовник
-
Новини3 години ago
Баща на изнасилено момиче намери педофила и го уби
-
Новини5 години ago
Пет признака, че човек е имал коронавирус и го е прекарал
-
Новини4 години ago
Крисия Тодорова порасна, шашна с тяло по бански (Вижте детето-чудо на 16 – Фото)
-
Новини3 години ago
Румен Радев разпоредил? 5 години затвор и глоба до 50 000 лева за нарушение на мерките